Księga wieczysta jest swoistym zbiorem informacji o stanie prawnym konkretnej nieruchomości.
Jej funkcjonowanie usprawnia prawidłowy i zgodny z prawem obrót nieruchomościami.
Jednak czasem zdarzają się niezgodności danych w kw ze stanem faktycznym.
Wynika to najczęściej z tego powodu, że właściciel nie miał świadomości, że powinien ten stan uaktualnić, jednak zazwyczaj zadziewa się to dopiero przed lub przy sprzedaży.
W dniu 16 czerwca 2010 na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości uruchomiono publiczny system dostępowy do ksiąg wieczystych, co znacznie ułatwiło ich weryfikację w czasie rzeczywistym, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy znać numer księgi wieczystej.
Dostęp do systemu online możliwy jest poprzez stronę https://ekw.ms.gov.pl.
Księga wieczysta składa się z 4 działów:
- Dział I obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z nieruchomością.
- Dział II zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego.
- Dział III przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek).
- Dział IV przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Najczęściej niezgodności występują w dziale I, II oraz w dziale IV.
Aktualizacja tych danych musi odbyć się na podstawie właściwego wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami, aczkolwiek nie zawsze właściciela nieruchomości.
Ostatnio w Olsztynie były zmieniane nazwy ulic. W tej sytuacji aktualizacja tych danych następowała z urzędu – a właściciele nieruchomości byli tylko zawiadamiani.
Pamiętajcie, że nosząc się z zamiarem zbycia lub zakupu nieruchomości, gdzie jest niezgodność księgi wieczystej ze stanem faktycznym – zazwyczaj nie jest konieczne prostowania tego przed aktem notarialnym, można to uczynić dopiero przy samym akcie notarialnym.
Jednak bardzo ważne jest, by wówczas na akt notarialny dostarczyć odpowiednie dokumenty, będące podstawą do aktualizacji danych w księdze wieczystej w zależności, którego działu dotyczy ta niezgodność np.
rzut z inwentaryzacją z pieczątką architekta z uprawnieniami, skrócony lub zupełny odpis aktu małżeństwa, zaświadczenie ze spółdzielni prostujące powierzchnię mieszkania, zgoda banku na wykreślenie hipoteki wraz z odnoszącymi się do nich wpisami.
Zdarza się, że zaktualizowanie niektórych danych jest skomplikowane i może zająć kilka miesięcy – a przy tym być bardzo kosztowne, szczególnie jeśli dotyczy niezgodności udziałów w gruncie.
Pośrednicząc w sprzedaży/kupnie nieruchomości – weryfikujemy stan prawny nieruchomości oraz zajmiemy się jego uregulowaniem kompletując właściwie dokumenty.
Czy księga wieczysta Twojej nieruchomości wymaga aktualizacji?
Zgłoś się do nas! Pomożemy!
Ekipa warmińskich brokerów nieruchomości z sąsiedztwa