Planujesz kupno nieruchomości i zastanawiasz się, czym rożni się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a odrębna własność.
Nasi Klienci często zadają nam to pytanie, niejednokrotnie myląc spółdzielcze własnościowe ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tak samo jak odrębna własność są prawami zbywalnymi, podlegającymi prawu spadkowemu, jak i dziedziczeniu. Dysponowanie prawem w obu przypadkach odbywa się w taki sam sposób, różnica polega w stanie prawnym. Jeżeli posiadamy odrębną własność, jesteśmy również współwłaścicielem w częściach wspólnych budynku, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali (tj. schody, klatki schodowe, dach, strych) oraz działki znajdującej się pod budynkiem. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem gruntu i budynku jest spółdzielnia mieszkaniowa, a ty jesteś jako uprawniony do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe uregulowane przez Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.
Jeśli kupujesz spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości bez księgi wieczystej za gotówkę poproś sprzedającego o dostarczenie ze spółdzielni zaświadczenia, z którego będzie również wynikać, że spółdzielnia nie stawia przeszkód do założenia księgi wieczystej.
Dzięki temu dowiesz się również czy grunt ma uregulowaną sytuację prawną oraz będziesz miał pewność, że będziesz mógł założyć księgę wieczystą, co może być istotne, jeśli będziesz chciał sprzedać nieruchomość, a kupujący będzie dokonywał zakupu ze środków pochodzących z kredytu bankowego.
Zatem lokal będący odrębną własnością zawsze posiadać będzie księgę wieczystą, natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu już niekoniecznie. Wymóg jej założenia da nam bank celem zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
Księgę wieczystą założy wówczas notariusz przy akcie notarialnym.
Od 31.07.2007r. nie ustanawia się już spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Istnieje również możliwość przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w spółdzielni, koszt przekształcenia zazwyczaj nie przekroczy kwoty 1500zł.
Chcesz się dowiedzieć więcej?
Zadzwoń do nas lub odwiedź nas w biurze przy ulicy Kopernika 28 lok. 2.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji w biurze od 9.00. do 17.00 od poniedziałku do piątku.
Zapraszamy! Ekipa warmińskich brokerów nieruchomości.