Coraz więcej Klientów, w celu zainwestowania środków pieniężnych, decyduje się na zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie. Uważamy, że słuszny kierunek, z uwagi na to, że trzymanie środków na lokacie nawet nie uchroni obecnie środków przed inflacją.
Więcej o inwestowaniu znajdziesz w artykule „Chcę inwestować”
Niektórzy samodzielnie podejmują się tego wyzwania, jednakże większa grupa Klientów powierza wynajem swoich nieruchomości pośrednikowi.
Podejmując się samodzielnie wynajmu swojej nieruchomości musisz mieć na uwadze podstawowe kwestie.
Szeroko pojęte zagadnienia najmu reguluje Kodeks cywilny, który normalizuje najem obiektów takich jak hale, magazyny oraz lokali użytkowych. Specyfika najmu lokali mieszkalnych uregulowana jest w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Umowa najmu nieruchomości powinna być sporządzona na piśmie.
Zapisami, bez których umowa nie zostanie zakwalifikowana jako umowa najmu są: strony umowy, przedmiot najmu i czynsz najmu. To warunek konieczny! Ale czy ich określenie wystarczy, aby strony umowy mogły czuć się bezpiecznie? Z pewnością nie.
Każda umowa najmu powinna zawierać klauzule definiujące, takie jak:
- podmioty (strony) umowy najmu,
- przedmiot umowy,
- daty i terminy, związane z należytym wykonaniem umowy najmu (m.in. datę zawarcia umowy najmu, termin rozpoczęcia najmu, okres trwania najmu, termin płatności i inne),
- prawa i obowiązki stron umowy najmu (do najistotniejszych zaliczamy dozwolone sposoby użytkowania nieruchomości, obowiązek napraw, remontów i usuwania wad lokalu jak i wymagania dotyczące ubezpieczenia),
- sposób wydania, korzystania oraz zwrotu przedmiotu umowy (należy jasno sprecyzować wszystkie ustalenia umowne w tym możliwość wypowiedzenia umowy),
- czynsz najmu i inne płatności (należy tu zdefiniować podstawowy czynsz najmu, opłaty dodatkowe, sposób naliczania czynszu i opłat dodatkowych oraz zasady zmiany wysokości czynszu),
- zabezpieczenie wykonywania umowy (kaucja),
- odsetki, kary umowne i odszkodowania.
Jeżeli zetknąłeś się z tematyką najmu nieruchomości lokalowych mieszkaniowych, to na pewno słyszałeś o najmie okazjonalnym. Aby poznać wszelkie korzyści płynące z trybu najmu okazjonalnego, warto prześledzić kroki, jakie muszą podjąć wynajmujący i najemca, którzy chcą zawrzeć taką umowę.
Pierwszym krokiem jest wskazanie przez najemcę lokalu mieszkalnego, do którego przeprowadzi się, kiedy umowa najmu okazjonalnego wygaśnie lub zostanie rozwiązana. Najemca musi dostarczyć oświadczenie podpisane przez właściciela mieszkania zastępczego, które zawierać musi dane dotyczące mieszkania oraz właściciela, który wyraża zgodę na przyjęcie najemcy pod swój dach, gdy zajdzie taka konieczność.
Następnie wynajmujący i najemca podpisują umowę najmu okazjonalnego, która nie wymaga formy aktu notarialnego.
Kolejnym krok wykonuje jedynie najemca, który musi udać się do notariusza z wyżej opisaną umową i oświadczeniem. Na postawie tego notariusz sporządza oświadczenie, w formie aktu notarialnego, o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji oraz o zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który został skazany w żądaniu egzekucyjnym. Oświadczenie to stanowi załącznik do umowy najmu okazjonalnego.
Ostatnim krokiem jest zgłoszenie przez właściciela mieszkania, w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu, zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.
Pamiętaj! Pominięcie któregokolwiek z wyżej opisanych kroków sprawia, że nie możemy mówić o najmie okazjonalnym, tylko o zwykłym trybie najmu nieruchomości.
Czy warto więc obawiać się wynajmu? W żadnym wypadku!
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, bądź chcesz powierzyć nam wynajem swojej nieruchomości zapraszamy do współpracy!
Ekipa brokerów nieruchomości z Warmii.